ÅRETS UTSTÄLLNINGSHUND 2022

Äntligen har vi glädjande nyheter till er utställare, att tävlingen årets utställningshund har öppnat igen efter två års inställda utställningar!

Anmälan till årets utställningshund görs via formuläret, klicka här.

UPPDATERAD 2022-11-17

Utställning - veteran


Placering


1


2


3


4


5

Hund & ägare

DK UCH DK V-18 DK VV-18 SE UCH SE V-12 SE VV-18 Riddarens Sagolika Lejon  SE57068/2010 Marie Landberg

NO UCH SE UCH SE V-16 Caramazzaz Eir Aziza

SE51834/2012 Gloria de la Parra Christensen

SE UCH Sofalex Niña SE11950/2011

Anette Almqvist

Haritzas Dancing Queen SE46210/2011
Christina Mårtensson

NORD UCH DK UCH SE VCH Nattrajens
Cayenne SE38100/2007 Beatrice Bark


Poäng

35



18


17


16


11

Utställning - junior

Placering


1


2


3


4


5


6

Hund & ägare

Stolta Ebbas Xellenta Xhevahire SE14795/2021
Renee Höglander

Mastrells Stina SE19928/2021
Maria Astrell

Samkas Mispe Millasdatter SE15393/2022
Gabriella Marsh

Dilexit Big Bonus Born on the Road SE42461/2021 Linda Heintie 

Candelinz Raffiga Rynka SE36056/2021
Marie Sandelin

Björkils Frigga SE49391/2021
Laila Malmsköld-Gustavsson


Poäng

15


10


7


5


4


3


Utställning - unghund

Placering


1


2


3


4


5


6

Hund & ägare

Stolta Ebbas Yarilo Af Yskin SE14797/2021
Erika Karlsson

Sparvöga's Go Banana SE63411/2020

Angelika Granlund Nilsson

Aagerups Cornelis-Charm SE59310/2020
Anne-Charlotte Magnusson 

Björkils Snillbert SE38080/2020

Angelica Lauth

Miamirakel SE55201/2020
Maria Astrell

Stolta Ebbas Yvain Af Yskin SE14798/2021
Erika Karlsson

Poäng

36


20


15


7


5


4

Utställning

Placering


1



2


3



4


5



6




7



8


9


10


11


12


13


14



15


16


17


18


19


20


21


22


23

Hund & ägare

NORD UCH FI UCH FI V-19 Candelinz Just A Joyful Jippy SE11825/2019 Marie Sandelin

RLD F RLD N SE UCH Kitenga Happy Hozz SE11825/2019 Camilla Lindström

LT UCH NO UCH SE UCH Tågås Dogs Ådi-Rufs SE27150/2018 Angelica Lauth

SE UCH DK UCH Baltimoore Lilla Svarta Sara SE12024/2019 Britt Ågemark

SE UCH Mastrells Nellie SE12324/2019
Maria Astrell

SE UCH Stolta Ebbas Jarla Jofrid of Sweden
Erika Karlsson

FI UCH LT CH LV CH NO UCH SE JV-19 SE UCH Björkils Bertamärta SE37833/2018
Laila Gustafsson Malmsköld

Haritzas Jairo SE31991/2019
Christina Mårtensson

SE UCH Stolta Ebbas Audhumbla Alva Af Sweden SE12034/2018 Erika Karlsson


SE UCH Aagerups Övina SE55714/2019
Anne-Charlotte Magnusson

RLD A F N SE RALLYCH Funnyfail's Brilijanta Beth SE54784/2015 Tanja Hanni

Änglarnas Pompe De Lux SE53605/2017

Gabriella Marsh

Adorados Haakon SE39848/2017
Isbell Melo

Leonberget'z Ginnklög Sköldmö SE64804/2020 Annika Ullstrup

DK UCH SE UCH Baltimoore Paul Reichhardt SE26064/2019 Angelita Nooni


Dobguns Nina Noblesse SE53044/2018
Gabriella Marsh

Gårdshundens Chicka Cajsa SE34451/2019 Renee Höglander

Nadine SE13479/2021

Lena Hallman

Sparvöga's Effie SE18091/2020
Carola Karlsson

Baltimoore Yvonne I Olsen Banden SE22604/2017 Angelita Nooni

Riddarens Sagolika Vals SE75971/2019
Marie Landeberg

Yellowskin's Lilla Raska Över Isen SE12044/2018 Anette Ekman

Björkils Frida Fredelin SE20227/2020
Carola Karlsson















Poäng

45


38


37


33


33


30


28



20


20


18

18


16


12


12


8


7


6


6


6



5


5



5


4