Hej alla duktiga och ambitiösa tävlingsförare!

Tävlingen Årets hund 2022 kör nu igång med resultat registrerade fr o m 1 januari 2022.

Ni hittar regler för deltagande i de olika grenarna HÄR: 

 Stort lycka till med all träning och tävling under 2022 önskar   Sportkommittén!

(sportkommittén@gardshund.com) 


ÅRETS HUND

ÅRETS HUND-utmärkelserna är införda för att motivera hundägare att aktivera sina gårdshundar i någon av dagens alla tävlingsgrenar inom hundsport.

ÅRETS HUND GENOM ÅREN:


Nu inväntar vi 2022-års resultat av våra duktiga tävlande ekipage.

Lycka till och ha jätteroligt 2022



AGILITY -SMALL

2022-10-20

PLACERING

1.


2.



3.

4.

5.


6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.


14.


HUND&FÖRARE


RLD N, RLD F, RLD A, LD Startklass, AGHD 1, AGD 1, AGD 2,
 
SVEAGÅRDENS CORNELIA AF BONDESTAM (NELLIE) SE47913/2016, CATARINA JÄGEVALL, ÖSTRA RYD

AGD I, AGD II, AGHD I, AGHD II, RLD N&F, SE AGCH, SE VCH

KRÅKEBERGA GÅRDS BLACKLIST (LIZ) SE32452/2015, HELEN LJUNGGREN, TOLLARP


AGHD 1, AGD 1 o 2, RLD N, F, A,
 
ÄNGLARNAS KLARA KASSIOPEJA (KLARA) SE18166/2013, CHRISTINA ENOKSSON, KLIPPAN

AGD 1 o 2, AGHD 1 o 2, RLD N, F, A
DRÖMVINDENS FLAX FROM TUCKER (FLAX) SE47442/2014, CHRISTINA ENOKSSON, KLIPPAN

AGD I, AGHD I, RLD N
KITENGA HAPPY HIPPI (HIPPI) SE11827/2019, CHRISTINA ENOKSSON, KLIPPAN

RLD N
ANDERSBO HUMLE (MOLLE) SE29662/2009, MARIE-LOUISE LJUNG, VÄXSJÖ


AGHD 1,
GÖTÄNGENS RALPH LAUREN (DANTE) SE37968/2015, MARIE-LOUISE LJUNG. VÄXJÖ

TAMORAS ZUPER XINDIE (TUVA) SE11483/2016 CAROLINE ADAMSON,GÖTEBORG

AGHD I
EKERÖDS ÄNGLA (ÄNGLA) SE41575/2015
WILMA ERIKSSON, LUND

RLD N RLD F
KITENGA TINKER TOY TRIX (TRIX) SE10595/2017 ERIKA GUSTAFSSON, ÄNGELHOLM

ALL IT TAKES BREAKING AND ENTERING (CHARLY) SE53157/2020 JULIA LASSAGÅRD, FALKENBERG

YELLOWSKIN'S LILLA TIGA ÄR GULD (TEQUILA) SE34979/2018 MARIA BYLUND, NORDMALING

AGD 1, AGJD 1

YELLOWSKINS LILLA RASKA ÖVER ISEN (MILLY) SE12044/2018 ANETTE EKMAN, UMEÅ

YELLOWSKIN'S LILLA PARTYPINGLA (PÄRLA) SE20817/2015 ANETTE EKMAN, UMEÅ

POÄNG




261,6




240

 


226,5



203,4



191,5



188,7



180,3


165


163,3



152



137,3


93,8



86,6



33,6



PLACERING

AGILITY - MEDIUM

2022-10-20

POÄNG



1.



2.




3.



4.


5.


6.

HUND & FÖRARE

RLD STARTKLASS, AGD I, AGHD I, AGHD 2, RLD A, RLD F, RLD N, HTM I, FD I, SE RallyCh

RIPPÅSENS LÄKEROL, ROLLE, SE46979/2018, MARTINA EHNAR, BRÄMHULT

AGD I, AGD II, AGHD I, AGHD II, SE UCH  KRÅKEBERGA GÅRDS SCCREW DRIVER, CENTO, SE44694/2013, CHRISTIN KARLSSON, HELSINGBORG

SE AG(HOPP)CH,AGHD 1, AGHD 2
ALL IT TAKES DANGER OF EXPLOSION, ROCKY, SE50197/2016, JULIA LASSAGÅRD, SLÖINGE

KITENGA SUPER SWEET SAMMY (SAMMY) SE55808/2016 ERIKA GUSTAFSSON, ÄNGELHOLM

EKERÖDS GIMLI (GIMLI) SE54103/2016
WILMA ERIKSSON, LUND

SEUCH, SEVCH,RLD N, AGD1, AGHD1
VIRANORDS EGNA EMIL (EMIL) SE28145/2014, ANETTE EKMAN UMEÅ









272




236,7




213,5


151,5


139,3


77,5




LYDNAD

2022-11-24

PLACERING

 
1.




2.



3.



3.



5.



6.


7.



8.
-



HUND & FÖRARE

RLD FLD STARTKLASS, AGD I, AGHD I, AGHD 2, RLD A, RLD F, RLD N, HTM I, FD I, SE RallyCh SEAGCH

RIPPÅSENS LÄKEROL SE46979/2018,
MARTINA EHNAR, BRÄMHULT

LD STARKLASS
GÖTÄNGENS VIKING SE33123/2020  
STINA THORELL, MÖNSTERÅS

LP II LP III RLD A RLD F RLD N SPH II
GÖTÄNGENS NEPTUNUS SE42262/2013          
 STINA THORELL, MÖNSTERÅS

ERLD N RLD F LP 1 LD STARTKLASS LD I

GALANTS ISPRINSESSA, SE15920/2014,
EWA OSTERMAN, LAHOLM

 LD  STARTKLASS, RLD N RLD F

LADÄNGS DORIS, SE59749/2016,
KAROLINA RANKAA, ÖREGRUND 

 
RLD N RLD F SUDERBYS GÅRD PASILLA SE32653/2018 ANN-MARIE ENGSTRÖM, ROMAKLOSTER

RLD N 
RIPPÅSENS PINO PARACAIA SE49402/2021 MARTINA EHNAR, BRÄMHULT 

 
RLD N  EKERÖDS ZTELLA, SE16440/2014, 
ULRIKA ARONSSON, ÖSSJÖ

POÄNG


52





23



22



22

 

17



8



6




3



BRUKS

2022-

PLACERING

HUND & FÖRARE

POÄNG


Freestyle

2022-08-09

PLACERING

HUND & FÖRARE

POÄNG

1.

STALLBACKA,S FOUR OF A KIND, HÄLGE
SE20758/2019, LINNEA SÖDERMAN, LINKÖPING

52

Healwork to music

2022-11-29

PLACERING


1.


HUND & FÖRARE


STALLBACKA,S FOUR OF A KIND, HÄLGE 
SE20758/2019, LINNEA SÖDERMAN, LINKÖPING



POÄNG


183

 

NOSEWORK

2022-11-03

PLACERING

1.



2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.



16.



17.


18.


18.



19.



20.



HUND & FÖRARE

HURRELVINGENS GOMEISA AF STIERNE (LYRA)
SE51052/2014. ANETTE MARKERÖD CARLSSON

NW1 LEONBERGET,Z SAXO GRAMMATICUS, (SAXON) SE13448/2017
AGNETA WÄNDELL, DEGERFORS

SE VCH   
LILLA TROLLSKOGENS CLURA (CLURA) SE63422/2020, JILL ÅSLUND

HURRELVINGENS FAYOLA (FAYOLA) SE56157/2019 ANETTE MARKERÖD CARLSSON

KRÅKEBERGA GÅRDS KURT SKOGSMUS (ASTOR) SE14117/2019 JOHANNA PERSSON, TVÅÅKER

TAMORAS LOVELY LANDON (LEO) SE19867/2019 JOHANNA SPETHZ , MÖLNDAL

KRÅKEBERGA GÅRDS NOGGER (MORRIS) SE28030/2020 MONA PETTERSSON

GULLVIVEBACKENS CORNELIUS (SIGGE) SE14440/2014, AGNETA WÄNDELL, DEGERFORS

STALLBACKAS PENNY SE60648/2019
ULRICA STEEN, VÄSE

WOPPERS LOVE LOVE LOVE (ISA) SE32924/2013 HELENA BOHLIN

GULLVIVEBACKENS ALBA (ALBA) SE31670/2013 ANNCHRISTIN LINDHOLM, RANSTA

NW I HUMLE (KENNY) SE37091/2018 LINDA HOLST, UPPSALA

SE RALLYCH SE UCH
FUNNYFAIL'S BRILJANTA BETH (BETTY) SE54784/2015 TANJA HANNI, MORA

ADORADOS HAAKON (WINSTON) SE39848/2017, ISABELL MELO, ÅSA

KRÅKEBERGA GÅRDS SABE (ESTER) SE21318/2014, ANN-BRITT GUSTAVSSON, FOTSKÄL

CANDELINS GENERÖSA GEMYTLIGA GERD (GERD) SE18933/2016, GULL-BRITT SAMUELSSON, VALLDA

SE AGCH, SEVCH KRÅKEBERGA GÅRDS BLACKLIST (LIZ) SE32452/2015 HELEN LJUNGGREN TOLLARP

AGHD I, AGHD II, SEAG(HOPP)CH
ALL IT TAKES DANGER OF EXPLOSION (ROCKY) SE50197/2016, JULIA LASSGÅRD, SLÖINGE

GÅRDSMYRANS FAGRA FREJA AF UMBRA (FREJA) SE41421/2021

WOPPERS POSITIVE POWER (PAJSO) SE49051/201 GUNILLA WIKSTRÖM, SKÖNDAL

RLD N, RLD F SUDERBYS GÅRD PASILLA (SMULAN) SE32653/2018 ANN-MARIE ENGSTRÖM ROMAKLOSTER


POÄNG

189


125



116


103


95


82


73


62


58


53


50

45


36



29


26


20


14



11


11


10



7



RALLYLYDNAD

2022-11-01

PLACERING.


1.



2.



3.



4.



5.


5.


7.


8.



9.




9.




11.


12.



13.


14.


15.


16.



17.


17.


19.


20.


21.


22.


23.



23.


25.


26.



27.




28.


29.

30.


HUND & FÖRARE

LD STARTKLASS, AGD I, AGHD I, AGHD 2,
RLD A, RLD F, RLD N, HTM I, FD I, SE RallyCh, HTM I FD I RIPPÅSENS LÄKEROL (ROLLE) SE46979/2018 MARTINA EHNAR


LD STARTKLASS SERALLYCH  SUPERDUPERS FAVORITE RED LABEL (GINNIE) SE27144/2018 SOFIE HEDLUND

LD STARTKLASS  RLDF RLDN RLDA LADÄNGS DORIS (DORIS) SE59749/2016 KAROLINA RANKKA

AGHD I RLDN RLDF RLDA KITENGA SUPER SWEET SAMMY (SAMMY) SE55808/2016 ERIKA GUSTAFSSON

SE UCH RLDN RLDF RLDA SALVANS BALLERINA SE66171/2010, ANNIKA WETTERSTRÖM

RLDN RLDF M ATTISHUS BILLAN (BILLAN) SE35566/2021  KERSTIN ADLER,

SERALLCH   FUNNYFAIL'S BRILJANTA BETH, (BETTY) SE54 784/2015 TANJA HANNI

SERALLYCH AGHD I AGD I LD STARTKLASS RLD A
SVEAGÅRDENS CORNELIA AF BONDESTAM (NELLIE) SE47913/2016 CATHARINA JÄGEVALL

Piccobello Princess’ Pippi of D&J (Meja)

SE53189/2019  

PERNILLA LUNDQVIST

AGHD I RLDN RLDF KITENGA TINKER TOY TRIX 

(TRIX) SE10595/2017, 

ERIKA GUSTAFSSON

KRÅKEBERGA GÅRDS BLACKLIST (LIZ) SE 32452/2015 HELEN LJUNGGREN


RLD N RLD F RLD A NAVARRAS WILGOT (MOLLY) SE49362/2014, LOUISE MILL


RLDN RLDF FUNNYFAIL'S BRUSIGA BRISKA (SMILLA) SE54783/2015 GUNBRITT WENNERBERG


RLD N RLD F NAVARRAS WILDA WASA (WASA) SE49361/2014 LOUISE MILL


RLDN KITENGA HAPPI HIPPI (HIPPI) SE11827/2019CHRISTINA ENOKSSON


RLDN MASTRELLS KERSTIN (KELLY) SE49529/2017

KERSTIN ADLER


RLDN RIPPÅSENS PINO PIRACAIA (PINO) SE49402/2021, MARTINA EHNAR

RLDN RLDF SUDERBYS GÅRD PASILLA (SMULAN) SE32653/2018 ANN-MARIE ENGSTRÖM

STOLTA EBBAS REGINA HNOSS OF SWEDEN SE53226/2019 ANNIKA WETTERSTÖM


RLDN LEONBERGET'Z DONOVAN DE SOZA (TEXAS) SE55857/2015 SUSANNE LIDÖ

RLDN RLDF YELLOSKIN'S LILLA TIGA ÄR GULD (TEQUILA) SE34979/2018 MARIA BYLUND

RLDN ELSAMÅVES FINFINA FIGGE (COSMO) SE53113/2016, ANNELIE FREJÅS

RLDN RLDF KITENGA HAPPY HOZZ (HOZZ) SE11825/2019 CAMILLA LINDSTRÖM

AGDI AGHDI YELLOSKIN'S LILLA RASKA ÖVER ISEN (MILLY) SE12044/2018, ANETTE EKMAN

RLDN RLDF REAL MIRACLES DELUXE DREAMCATCHER (ATLAS) SE16009/2016 CAMILLA LINDSTRÖM

AGD I, AGD II, AGHD I, AGHD II, RLD N&F&A RLDN RLDF RLDA  ÄNGLARNAS KLARA KASSIOPEJA (KLARA) SE18166/2013, CHRISTINA ENOKSSON

AGD I, AGD II AGHD I, RLD N&F&A SERALLYCH  RLDN RLDF RLDA DRÖMVINDENS FLAX FROM TUCKER, FLAX, SE47442/2014, CHRISTINA ENOKSSON


RLDN EKERÖDS ZTELLA (ZTELLA) SE16440/2014 ULRIKA ARONSSON

AGHDI AGI VIRANORDS EGNA EMIL (EMIL) SE 28145/2014 ANETTE EKMAN

BENZELIAS EAST COAST EUPHORIA (RUSSIN) SE64655/2021



POÄNG.


162



137



112



81



74


74


66


63



62



62


61


50



49


47


45


41


34


34


29


23


22


21


20


20


18



17



17



9


3


2


VILTSPÅR

2022-09-28

PLACERING
1.


2.


3.



4.


5.



5.

HUND & FÖRARE
MYNTAGÅRDENS KLARA AF TINDRA SE53767/2019 BIRGITTA MALM, KILAFORS

LINDEROSENS SÄTERIETS-ZÄTA SE63126/2020
MIKAELA ÖSTERMAN, LIMMARED

STORHOVENS GOLDEN DREAM (CLEO) SE49413/2021 MICHAELA ÖSTERMAN LIMMARED

KANGELANI'S HOPEFUL BELLNODIE, SE13993/2022 ANN-SOPHIE LINDMAN, HÄLLINGSJÖ

MATTISHUS JOLLY JOY SE18559/2018
JULIANE KLINK, VOLLSJÖ

ÄNGLARNAS REGGAE PEGGY SE13220/2019 JULIANE KLINK VOLLSJÖ 


POÄNG

45


30


24


18


8


8



ALLROUNDHUND
22-07-24

PLACERING
HUND&FÖRARE
POÄNG


1.




2.


3.

LD STARTKLASS, AGD I, AGHD I, AGHD 2,
RLD A, RLD F, RLD N, HTM I, FD I, SE RallyCh, HTM I FD I
RIPPÅSENS LÄKEROL (ROLLE) SE46979/2018

MARTINA EHNAR

LD STARTKLASS RLD N RLD F RLD A
LADÄNGS DORIS (DORIS) SE59749/2016 KAROLINA RANKKA, ÖREGRUND

RLDN RIPPÅSENS PINO PIRACAIA (PINO) SE49402/2021,   MARTINA EHNAR



890





360


140