Hej alla duktiga och ambitiösa tävlingsförare!

Tävlingen Årets hund 2022 kör nu igång med resultat registrerade fr o m 1 januari 2022.

Ni hittar regler för deltagande i de olika grenarna här: 

 Stort lycka till med all träning och tävling under 2022 önskar   Sportkommittén!

(sportkommittén@gardshund.com )

 

 



ÅRETS HUND

ÅRETS HUND-utmärkelserna är införda för att motivera hundägare att aktivera sina gårdshundar i någon av dagens alla tävlingsgrenar inom hundsport.




AGILITY -SMALL

2021-12-31

PLACERING


1.


2.



3.



4.



5.



6.



7.


8.


9.




10.



11.



12.



13.



14.



15.


16.



17.

HUND&FÖRARE

RLD N, RLD F, RLD A, LD Startklass, AGHD 1, AGD 1, AGD 2,
 
SVEAGÅRDENS CORNELIA AF BONDESTAM (NELLIE) SE47913/2016, CATARINA JÄGERVALL, ÖSTRA RYD

KRÅKEBERGA GÅRDS BLACKLIST (LIZ) SE32452/2015, HELEN LJUNGGREN, TOLLARP

AGD 1, AGD 2, AGDHD 1, AGHD 2
MATTISHUS ALICE (ALICE) SE53203/2011, LAURA LÖFBERG, SAXTORP

AGHD 1,
GÖTÄNGENS RALPH LAUREN (DANTE) SE37968/2015, MARIE-LOUISE LJUNG. VÄXJÖ

RLD N
ANDERSBO HUMLE (MOLLE) SE29662/2009, MARIE-LOUISE LJUNG, VÄXSJÖ

AGD 1 o 2, AGHD 1 o 2, RLD N, F, A
DRÖMVINDENS FLAX FROM TUCKER (FLAX) SE47442/2014, CHRISTINA ENOKSSON, KLIPPAN

KITENGA HAPPY HIPPI (HIPPI) SE11827/2019, CHRISTINA

ENOKSSON, KLIPPAN

AGHD 1, AGD 1 o 2, RLD N, F, A,
 ÄNGLARNAS KLARA KASSIOPEJA (KLARA) SE18166/2013, CHRISTINA ENOKSSON, KLIPPAN


SE RLD CH

FANNYFAiL'S BRILJANTA BETH, SE54784/2015

TANJA HANNI, MORA

AGD 1
ALICESONS BELLA (BELLA) SE55153/2017,
LAURA LÖFBERG, SAXTORP

SE AGCH, SEAGHCH, RLDN
TAMORAS XUPER XINDIE (TUVA) SE11483/2016 ,
CAROLINE ADAMSSON, GÖTEBORG

RLD N
YELLOWSKINS LILLA TIGA ÄR GULD (TEQUILA) SE34979/2018,
MARIA BYLUND, NORDMALING

AGD 1, AGJD 1
YELLOWSKINS LILLA RASKA ÖVER ISEN (MILLY) SE12044/2018
ANETTE EKMAN, UMEÅ


AGHD 1
EKERÖDS ÄNGLA (ÄNGLA) SE41575/2015,
WILMA ERIKSSON,VÄXJÖ

SOFALEX BAGARE BOBSON (BAGGE)SE52716/2015
SOFIE LOURIÈ, LANDFJÄRDEN

ALICESONS CELEBRA CINDY (CINDY), SE22038/2019,LAURA LÖFBERG, SAXTORP


RLD N
GÖTÄNGENS ACHILLES (CHILLI) SE27126/2006, MARIE-LOUISE LJUNG. VÄXJÖ

POÄNG


245,6



231,6



200


195



186,2



182,2


166



162,4



156,3



125



99



68



50,2


28,5



25,5


23,9



2,5



PLACERING

AGILITY - MEDIUM

2021-12-31

POÄNG


1
.



2.


3.


4.


5.



6.


7.

HUND & FÖRARE

SE AG(HOPP)CH,AGHD 1, AGHD 2
ALL IT TAKES DANGER OF EXPLOSION, ROCKY, SE50197/2016, JULIA LASSAGÅRD, SLÖINGE

RIPPÅSENS LÄKEROL, ROLLE, SE46979/2018, MARTINA EHNAR, BRÄMHULT

GASSMAN'S BULL (BULLEN) SE30924/2018,
LINA PERSSON, TÖREBODA

KRÅKEBERGA GÅRDS SCCREW DRIVER, CENTO, SE44694/2013,CHRISTIN KARLSSON, HELSINGBORG

AGH 1
LIZWIKS PRINS-ADRIAN, (PRINSEN) SE54047/2013,
TANJA HANNI, MORA

SEUCH, SEVCH,RLD N, AGD1, AGHD1
VIRANORDS EGNA EMIL (EMIL) SE28145/2014, ANETTE EKMAN UMEÅ

EKERÖDS GIMLI (GIMLI) SE54103/2016, WILMA ERIKSSON, LUND



246,5


183,8


145


121,9



95


59


52

ALLROUNDHUND
2021-

PLACERING

HUND & FÖRARE



POÄNG


BRUKS
2021-

PLACERING

HUND & FÖRARE

POÄNG


LYDNAD

2021-12-31

PLACERING

1.


2.



3.


4.


HUND & FÖRARE

RLD N, RLD F
LADÄNGS DORIS, SE59749/2016, KAROLINA RANKAA, ÖREGRUND


LD STARTKLASS RLD N, RLD F
SUPERDUPERS FAVORITE RED LABEL, SE27144/2018, SOFIE HEDLUND, GÄVLE


LD STARTKLASS, AGD 1, AGHD 1, RLD A, RLD F, RLD N, HTM 1 FD 1
RIPPÅSENS LÄKEROL SE46979/2018, MARTINA EHNAR, BRÄMHULT


LD 1 LD STARTKLASS
GALANTS ISPRINSESSA, SE15920/2014, EWA OSTEMAN, LAHOLM




POÄNG



34


26



24


21









Freestyle
2021-12-31

PLACERING

HUND & FÖRARE

POÄNG

1.


2.
FD I, FD II, HTM I, SE FREECH
HURRELVINGENS MORS LILLA OLLE, SE36898/2018

JENNY EKDAHL, MALMÖ

AGD I, AGHD I, RLD A, RLD F, RLD N HTM I FD I
RIPPÅSENS LÄKEROL SE46979/2018, MARTINA EHNAR, BRÄMHULT

266


136

Healwork to music
2021-12-31

PLACERING


1.


2.


HUND & FÖRARE

HTM 1, FD 1, LPI, LPII,RLD N&F&A, SE HTMCH, SPH1
TAMORAS FELIX, SE49251/2011, ANNA KARLSSON, LINKÖPING


LD STARTKLASS, AGD 1, AGHD 1, RLD A, RLD F, RLD N HTM 1, FD 1
RIPPÅSENS LÄKEROL,ROLLE SE46979/2018

MARTINA EHNAR, BRÄMHULT


POÄNG

615


195




NOSEWORK

2021-12-31


PLACERING

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.

9.

10.

11.


12.


13.


HUND & FÖRARE

CANDELINZ GENERÖSA GEMYTLIGA GERD, GERD 
SE18933/2016 GULL-BRITT SAMUELSSON

LEONBERET,Z SAXO GRAMMATICUS, SAXON
SE13448/2017
AGNETA WÄNDELL
     

KRÅKEBERGA GÅRDS SKOGSMUS, ASTOR, SE14117/2019
JOHANNA PERSSON

WOPPERS LOVE LOVE LOVE, ISA SE32924/2013
HELENA BOHLIN

WOPPERS POWER OF LOVE, RUT
SE49053/2018  HELENA BOHLIN

ELSAMÅVES FINFINA FREJA, FREJA SE53116/2016
ANNIKA ANDERSSON

LD STARTKLASS, RLD N&F&A&M, SE RALLYCH, SE VCH
GRUVFRUNS KALLE THEODOR, SIMBA, SE18261/2014

ANNELI FREJÅS

KRÅKEBERGA GÅRDS NOGGER, MORRIS, SE28030/2020
MONA PETTERSSON

AGHD I, AGHD II, SE AG(HOPP)CH
ALL IT TAKES DANGER OF EXPLOSION, ROCKY SE50197/2016,

JULIA LASSAGÅRD

STALLBACKAS UNIQUE AV DAGLÖSEN, UNIQUE SE27436/2015
ULRIKA STEEN

GULLVIVEBACKENS CORNELIUS, SIGGE SE14440/2014
AGNETA WÄNDELL

STALLBACKAS PENNY, SE60648/2019, ULRIKA STEEN

AGHD I, RLD N&F&A, SE RALLYCH
LIZWIKS PRINS ADRIAN, PRINSEN SE54047/2013

TANJA HANNI



POÄNG


116


76


68


65


53


37

35


21


13

7


6


2

1



RALLYLYDNAD

2021-12-31

PLACERING.

1.


2.



3.



4.



4.


6.




7.



8.

9.


10.



11.



12.


12.



14.



15.


16.



17
.


HUND & FÖRARE

RLD N&F&A SE RALLYCH FUNNYFAIL'S BRILJANTA BETH, BETTY SE54784/2015 TANJA HANNI

RLDN RLDF  NAVARRAS WILGOT (MOLLY) SE49362/2014,       LOUISE MILL

RLD N RLD F KITENGA TINKER TOY (TRIX) SE10595/2017 ERIKA GUSTAFSSON

AGD I, AGD II AGHD I, RLD N&F&A SERALLYCH  DRÖMVINDENS FLAX FROM TUCKER, FLAX, SE47442/2014, CHRISTINA ENOKSSON

RLD N&F KITENGA HAPPY HOZZ, HOZZ SE11825/2019,   
CAMILLA LINDSTRÖM

AGHD I, RLD N&F&A, SE RALLYCH LIZWIKS PRINS ADRIAN, PRINSEN, SE54047/2013
TANJA HANNI

RLD N&F KITENGA SUPER SWEET SAMMY (SAMMY) SE55808/2016 ERIKA GUSTAFSSON

RLDN RLDF, SVCH, NALA,SE21825/2019, BERIT SVENDSEN

LD STARTKLASS, RLD N&F SUPERDUPERS FAVORITE RED LABEL, GINNIE SE27144/2018 SOFIE HEDLUND

RLD N NAVARRAS WILDA WASA (WASA) SE49361/2014 LOUISE MILL

RLD N SUDERBYS GÅRD PASILLA (SMULAN) SE32653/2018
ANN-MARIE ENGSTRÖM

AGD I, AGD II, AGHD I, AGHD II, RLD N&F&A 
ÄNGLARNAS KLARA KASSIOPEJA (KLARA) SE18166/2013, CHRISTINA ENOKSSON


RLDN RLDF LADÄNGS DORIS, DORIS SE59749/2016
KAROLINA RANKKA

AGD I, AGHD I, RLD N  KITENGA HAPPY HIPPI (HIPPI) SE11827/2019, CHRISTINA ENOKSSON

AGD I, AGHD I, AGHD II, LD STARTKLASS, RLDN RLDF RLDA 
SVEAGÅRDENS CORNELIA AF BONDESTAM (NELLIE) SE47913/2016 CATHARINA JÄGEVALL

AGD I, AGHD I, RLD A, RLD F. RLD N. HTM I FD I 
RIPPÅSENS LÄKEROL (ROLLE) SE46979/2018 MARTINA EHNAR


EKERÖDS ZTELLA (ZTELLA) SE16440/2014  ULRIKA ARONSSON












POÄNG.

95


74


65



64



64



61




59



54


52



50


35


25



19



19


18


11


10








VILTSPÅR
2021-

PLACERING

HUND & FÖRARE




.

POÄNG